Sponkovačka je nářadí určené pro spoj dvou různých, nebo stejných materiálů spojovačem z drátu ve tvaru U, který je různě dlouhý, válcován a tím se mění průřez a síla drátu, z něhož je spona vyrobena. Tento spoj využívají například čalouníci při výrobě nábytku, kde na dřevěnou nebo dřevotřískovou konstrukci se přišívá tímto spojem látka nebo potah.
Druhy sponkovaček
Na trhu je mnoho výrobců sponkovaček např. Bea, Bostitch, Bosch, DAMET, Holzher|Reich by Holzher, Josef Kihlberg, Makita, Mezger, Novus, Isaberg-Rapid, Jitool, Paslode a mnoho dalších výrobců. Spoj lze využít pro zhotovování dřevěných konstrukcí, upevňování sádrokartonových desek, přistřelování dřevěných obkladů, desek obkladových, podlahových palubek, sponkování kartonů, sponkování fólií k paletě atp.
Zajímavosti: Reich by Holzher vyrobil svou první aponkovačku v pneumatické verzi již v roce 1958.
Ruční sponkovačky
Většinou jí má každý na psacím stole nebo v kanceláři pro sešívání papírů a dokumentu. Dále mají využití např. pro přisponkování sádrokartonového rohu, různé značení cedulek na pokácené stromy či vylepování reklamy a dřevěné telegrafní sloupy atd.
Elektrické sponkovačky
Jsou také k nalezení na kancelářském stole, ale již u tohoto typu nalézáme využití v průmyslu nebo jako nástroj pro kutily a drobné řemeslníky. Jedná se o spony od délky 6mm až do délky 40mm.
Vzduchové sponkovačky
Tyto stroje robustní konstrukce s délkou spony až 15cm jsou určeny pro řemeslníky, stavební firmy a výrobní provozy, nebo pro sešívání kartonových, papírových krabic a obalů. K této sponkovačce je již potřeba zdroj stlačeného vzduchu ve formě např., kompresoru. Nejvíce se využívají v dnešní době při výstavbě dřevostaveb, nebo pro přistřelování střešních šindelů a to jak dřevěných kanadských, tak asfaltový šindelů.
Plynové sponkovačky
Mají stejné využití jako vzduchové (pneumatické), ale jejich zdroj pro úder a nastřelení spony je ve formě plynové bombičky přidělané přímo na těle sponkovačky. Tím tak odpadá stěhování kompresoru a hadice na stavby nebo montáže. Tato plynová verze je ideální pro opravy a méně náročné výrobní provozy. Cena na nastřelení jedné spony je ale dražší a to v řádu až o několika desítek procent než u vzduchové verze. Nemusíte sice kupovat kompresor, ale ten se vám zaplatí již po několika tisících nástřelech.