CNC OBRÁBĚNÍ DŘEVA
Často se zákazníky, kteří vlastní CNC frézku nebo obráběcí centrum, řešíme, na které operace či typy materiálů správně používat spirálové frézy. Kdy je vhodná fréza s lamači třísek a kdy tzv. hladké ostří? V tomto článku odhalíme aspoň část problematiky obrábění a použití jednotlivých spirálových fréz.
Tělo nástroje
Je důležité si uvědomit, z čeho je spirálová fréza vyrobena. Každý výrobce uvádí, že jeho spirálové frézy jsou vyrobeny z HM materiálu (český tvrdokov, slinutý karbid nebo zkráceně SK) či HM Integral (celotvrdokovu, nástroj vyrobený z jednoho kusu materiálu, v tomto případě z tyčoviny). Jak už ale víme, ne každý HM materiál je stejný, a proto je dobré se správně rozhodnout při volbě výrobce.
Firma CMT používá na HM spirálové frézy tvrdokov v tyčích o tvrdosti 1 680 HV10 a pevnosti 4 000 N/mm2. Díky tomu nabízí nástroje s dlouhou výdrží ostří a jedinečnou pevností oproti ostatním výrobcům.
nástroje
Tělo spirálových fréz CMT je vybrušováno na CNC bruskách s důrazem na přesnost a funkčnost nástroje. Svoji funkčnost nástroj získá vybroušením přesně dané geometrie břitu.
Zásadní a důležité je vybroušení rádiusového čela zubu s hlubokým vybráním pro odvod třísek. Rádiusové čelo zubu napomáhá zachovat celkovou tuhost a zároveň dosáhnout úhlu čela až 15 %, což je důležité při frézování podél a napříč vláken (hodnota úhlu čela závisí na průměru a počtu zubů nástroje).
Důležitou součástí konstrukce je spirálové broušení břitu vůči ose nástroje. Toto vybroušení dopomáhá odvodu třísky z řezu či zachování čisté hrany obrobku v závislosti na tažení třísky do řezu nebo z řezu.
Co jsou lamače třísek a jaký je jejich účel
Lamače třísek najdeme na tzv. hrubovacích frézách a mají svoji důležitou funkci pro zvýšení výkonu při frézování. Lamače třísky jsou cca 0,5 mm hluboké zoubky, které jsou vůči sobě posunuté.
Tyto zoubky způsobí zmenšení a hlavně zkrácení třísky, což má za následek odlehčení zátěže na nástroji při frézování.
Celkovým smyslem je zvýšení řezného výkonu v průměru na dvojnásobek. Do výkonu bude vstupovat tvrdost obráběného materiálu, hloubka frézování, množství odebíraného materiálu.
Rozdíl mezi spirálovou frézou hrubovací a dokončovací (s hladkým zubem)
Hlavní rozdíl mezi hrubovací frézou a frézou dokončovací (s hladkým zubem) je ve dvou rovinách.
• Hrubovací fréza po opracování zanechá povrch s drážkami o hloubce cca 0,5 mm. Fréza dokončovací s hladkým zubem zanechá povrch ideálně hladký.
• Hrubovací fréza dosahuje cca 3× vyššího výkonu, a tedy i časové úspory.
Využití spirálových fréz CMT – úspora až 30 % času
Díky jednotlivým vlastnostem hrubovací frézy a frézy dokončovací s hladkým zubem se využití těchto dvou nástrojů kombinuje. Frézování různých výřezů nebo formátování se skládá ze dvou operací.
K první operaci se na hrubé formátování použije hrubovací fréza s cca 3× rychlejším výsledkem. Při druhé operaci dojde k začištění a frézování cca 1 mm na přesný rozměr. Pro frézování 1 mm na čistý rozměr se používá taktéž 3× rychlejší posuv, protože fréza ubírá jen malé množství materiálu a pouze začišťuje řez napřesno a s perfektním povrchem. Díky kombinaci těchto dvou operací se z celkové doby práce může uspořit až 30 % času s jedinečným výsledkem.
Obráběné materiály
|
Nástroj – spirálové frézy
|
Tvrdé dřevo
|
IDEÁLNÍ (konstrukce a geometrie je plně určena pro tento materiál, minimální otupení, čistý řez)
|
Měkké dřevo
|
IDEÁLNÍ (konstrukce a geometrie je plně určena pro tento materiál, minimální otupení, čistý řez)
|
Překližované desky
|
IDEÁLNÍ – VHODNÉ (konstrukce a geometrie je plně určena pro tento materiál, větší otupení kvůli lepidlům, čistý řez)
|
|
DTD , LTD
|
VHODNÉ (konstrukce a geometrie není ideální pro tento materiál, rychlejší otupení kvůli lepidlům a laminátu, čistý řez)
|
|